Acer Ekranda Leke Nedir?

acer ekranda leke

Acer Ekranda leke nedir sorusu öncelikler şu kavramları öğrenerek başlamalıyız.

Acer ekranda leke Ölü piksel olarak yorumlanmaktadır. Bu kavram sadece bir sorunun adıdır. Birbirinden farklı olan üç piksel hatasını sıcak piksel, ölü piksel ve takılmış piksel olmak üzere kategorilendirebiliriz.

Ölü piksellerin nasıl ortaya çıktığını anlamak için ise öncelikle herhangi bir LCD‘nin çalışma mantığının nasıl olduğunu anlamak gerekiyor.

acer ekranda leke

Acer Ekranda Ölü Nokta

İlk olarak tüm renk tayflarını oluşturabilmek için, her bir pikselin kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç alt pikselden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu alt piksellerin tümünde bir problem meydana geldiğinde ise piksel tamamen siyah görünecektir.

Bu alt piksellerden herhangi biri ya da ikisi açık konumda olduğunda, ekran üzerindeki piksel de kırmızı, yeşil, mavi, sarı, sayen (gökyüzü rengi) ve mor noktalar şeklinde görülür(hangi alt piksellerin çalışmadığına bağlı olarak). Bu piksel hatası, ‘takılmış piksel’ kategorisine girer.

Takılmış piksellerin onarımı

Ölü pikseller ise ekrana görüntü vermeyen piksel ya da alt piksel olarak tanımlanır. Bu tip pikseller her zaman siyah renkte görünür ve şunu da eklemeliyiz ki LCD panelleri popüler olmaya başladığı yıllarda, takılmış ve ölü piksellerin sıklıkla görüldüğü bir gerçek.

Takılmış pikseller genellikle üretim hatasından kaynaklanan hatalardan meydana gelir. Birçok durumda, bu yönde geliştirilmiş herhangi bir yazılımı kullanarak ya da doğrudan kullanıcının müdahalesiyle bu tür piksellerin onarılması mümkün.

Doğrudan müdahale yönteminde ekranın bu tip piksellerden etkilenmiş olan yüzeyine bir kalemin arkasında bulunan silgiyle hafifçe baskı uygulanması söz konusudur. Silgiyle ekran yüzeyine yapılan bu baskılar neticesinde ekranın içinde yer alan sıvının panel boyunca hareket ettirilmesi sağlanabilir. Bu durumda çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Aksi takdirde sorunun büyümesine sebep vermektedir. Böyle durumlarda Acer Servis Bursa olarak biz, sizin için en doğru ve hızlı şekilde çözümü sunmaktayız.

Ölü pikseller, genellikle transistörün tamamen bozulduğu anlamına gelir ve onarılması pek mümkün değildir. Sıcak pikseller (hot pixel) ise tamamen üretim hatasından meydana gelebilir ve bu piksel hatalarının onarılması, takılmış piksellerde olduğu gibi çoğunlukla mümkündür. Bu durumda onarımın her seferinde başarı sağlayacağı garantisi yoktur. Genelde %40’lık bir başarı sağlanmaktadır.

Bu sitenin SEO çalışması cabukwebsite.com, hizliwebsite.net, websitebursa.net işbirliği ile yapılmaktadır.

sonraki makale